Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Online Eğitim PortalıOnline Eğitim Portalı
OKUL 7x24OKUL 7x24
wwwwww
okul724okul724
netnet
Hoşgeldiniz... Hoşgeldiniz...

Basın Bülteni Basın Bülteni

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
İletişimİletişim Formu Formuinfo@okul724.net

KÖYÜMÜZÜN TARİHİ HAKKINDA BÜNYAMİN YILDIZ VE MEHMET ŞİMŞEK ARASINDAKİ SÖYLEŞİ

Köyümüzün tarihi hakkında Bünyamin Yıldız ve Mehmet Şimşek arasındaki söyleşi


defa gösterilmiştir
Bu söyleşi eski köy sitemizdeki forumdan alınmıştır. Ve köyümüzün tarihi hakkında bir söyleşi olmuştur. Öncelikle sülalelerden lakapları ile bahsedilmiş olup yanlış anlanılmaması rica olurnur. Düzeltilmesini istediğiniz bir konu olursa iletişim sayfasından bana mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. Saygılarımla. Birol İnci

Mehmet Şimşek(M.Ş.) Amcacığım,köyümüzün tarihçesi ile ilgili elimizde yazılı bir metin yok.İnternet sitemize sevgili Selahattin İnci´nin yazdığı bilgiler bizleri hemen heyecanlandırdı. Hatırladığım kadarıyla sen ve Hacı Rıza amcam köyümüzün tarihi ile ilgili bilgi sahibisiniz.İnternet sitemize aktaracağımız bilgileriniz bugünkü ve gelecek
nesillere umarım faydalı olur umarım?
Bünyamin Yıldız(B.Y.) Tabi güzel olur.Bilal bey sağolsun internet sitemizi kurmuş,köyümüzün insanları güzel mesajlar yazmışlar.Bende bildiğim kadarıyla sorularına cevap vererek köyümüzün tarihi ile ilgili bir hizmette bulunmuş olurum.Ancak yanlış bildiklerim,eksik bilgilerim olabilir.Okuyanlar düzeltsin veya ilave etsin.
M.Ş. İlk sorum şu,köyümüzün adı nereden geliyor?
B.Y. Tahminen 1789 yılında şimdiki köyümüzün olduğu yere iki hane olarak hacıfakılı köyünden gelinmiştir.Gelen aileler köse Himmet ile Musa´dır.Aşiret büyüklüğünden dolayı köyün adı önceleri KÖSEHİMMET olarak anılmıştır.Sonradan hem fakı aşiretinin isminden dolayı hemde Musa´nın oğullarından Süleyman efendinin medrese açarak talebe okutması,talebeye o zamanlarda fakı diye hitap edilmesinden dolayı köyün adı KÖSEFAKILI olarak değişip bugünlere gelmiştir.
M.Ş. Köyümüzün büyükleri bu bölgeye nasıl gelmişler?
B.Y. İslamiyeti ilk kabul eden türk boylarına türkmen diye hitap ettiler.Onlar Irak ile Suriye üzerinden anadolu´ya kabile kabile geldiler.Fakılı aşireti Adana kozan yaylasında Avşar´larla birlikte ikamet ettiler.Avşar´ların zamanın hükümdarına karşı gelmeleri ile yurtlarından anadolunun içlerine doğru zorunlu tehcir (göç) edilmeleri ile fakılı aşiretide düzenleri bozulduğu için kendi istekleri ile bir kısmı Sivas ve Yozgat havalisine,diğer bir kısmı ise şimdiki ismi hacıfakılı eski ismi Eskiköy olan tahminen üçbin yıllık tarihi olan yerleşim yerine göç ettiler.
M.Ş. Hacıfakılı köyünden nerelere dağıldılar?
B.Y. Köse Himmet ile Musa şimdiki köyümüzün olduğu yere geldiler.Arbiş isminde biri Taşoluk köyüne göçtü,İsimlerini bilemediğim bir kaç hanede Tepefakılı ile Derefakılı köyüne göçtüler.
M.Ş. Köyümüzü kuranlardan Musa ailesinin çoğalması nasıl olmuş?
B.Y. Musa´nın (cıvık) Mustafa ve Süleyman efendi adında iki oğlu vardı.Süleyman efendinin ise Halil isminde oğlu oldu.Halil´in oğulları ise Emin efendi,Tayyip hoca,Tahir ile (halli) kemal´dır.Emin efendinin çocuklarıda;Hacı,Bahattin,Hacı Mehmet,Mazhar,Avni ile Habil Aldemir´dir.Tayyip Hocanın çocukları ise;Duran,Kazım ve Abdurrahim Aldemir,Tahir´in oğlu ise Saim Aldemir olup bunlara coruklar denir. (cıvık) Mustafa Köse Himmet oğlu Abdurrahman´ın kızı ile evlendi. Oğulları Mehmet efendi ile (kır) Bekir´dir.Kırşehir encümen azası olan Mehmet efendinin oğulları;Hacı (öğretmen),(koca) Mehmet,Abdurrahman (Apık),Remzi,Duran ve Muhittin Çalışkan´dır.(kır) Bekir´in oğulları ise Mustafa,Hayri ve Kemal Çalışkan´dır.Hacı öğretmenin çocuklarıda;Numan,Doktor Gültekin ,Nusret , Sahir ve Mehmet çalışkan olup bunlara cıvıklar denir.
M.Ş. Kösehimmet Ailesinin çoğalması nasıl olmuş?
B.Y. Kösehimmet´in Abdurrahman ve Mehmet adında iki oğlu var Abdurrahman´ın oğlu (Molla) Mehmet , Mehmet´in oğlu Musadır. Musanın oğlu ise (Küçük) Muhammed´dir. (Molla) Mehmet´in oğulları: Himmet KELEŞ ,Abdurrahman ALTINSAY ,sman OLGUN,Mustafa MACİT , (Çakır) Ahmet ŞİMŞEK ve Hacı( Usta) Yıldızdır. Himmet KELEŞ´in oğlu Kamil ,Kamil´in oğulları ise Himmet ile Nazmi KELEŞ´tir. Abdurrahman ALTINSAY´ın oğulları Enver ,Bekir ve Kemal ALTINSAY´dır. Osman OLGUN´un oğlu ise Rıza OLGUN´dur. (Çakır) Ahmet ŞİMŞEK´in oğulları da Mehmet ,Ahmet ve Fahri ŞİMŞEK ile Turan ÇAKIROĞLU olup Hacı(usta) YILDIZ Yıldız´ın oğulları ise Bünyamin ve Ömer YILDIZ´dır. Bunlara da Molla Muhammedler denir. Musa Ailesinden gelenlere de Küçük Muhammedler denir. Tam bilemediğim isimleri söyleyemedim, bir de kızları tam bilemediğim için söyleyemedim.
M.Ş. Bunların hemen arkasından köye gelen durmuş kocanın ailesindeki çoğalmayı da izah edermisin?
B.Y. Durmuş kocanın Ahmet isminde oğlu var Ahmet´in oğulları ise Ömer , Bekir , Mehmet ve Sülleyman Ömer´in oğlu Ahmet (usta) Durakdır. Onun oğulları ise Ömer , Yaşar ve Kasım DURAKdır. Mehmet´in oğlu Bekir AY Onun oğulları da Abdulkadir ,Mehmet ve  İsmail AY´dır. Bekirin de Kamil isminde oğlu vardır Kamilin ise Latif Duran ve Süleyman isminde çocukları vardır. Süleyman´ın oğulları da Necati ve Nazım DURMAZ´dır bunlara durmuşlar denir.
M.Ş. Başka hangi aileler köyümüze yerleşmiş ve çoğalmışlardır?
B.Y. Bunlardan sonra Hacı fakılıdan Hanifi gelmiş oğlu Mahmut olup Mahmut´un oğulları da Kamil, Hüseyin Mehmet ve Selahdır. Kamil´in ise Hanifi , (Terzi) Mahmut ve Hamdi YILMAZ adında oğulları vardır. Hüseyin´in de Refik, Ziya İsmet ve Yusuf adında oğulları vardır.
Mehmet´in ise Haydar,Fethi,Ramazan,Hüseyin,Adil ve Yusuf AKYÜZ isminde çocukları olmuştur.Selah´ında Nedim ve Cahit ile ismini hatırlayamadığım bir oğlu daha vardır.Bu sülaleyede Köşler denir.
M.Ş. Birde Mülazımlar var değilmi?
B.Y. Evet,Mülazım Ömer (subay demek) ile kardeşi Alibaz gelmişler.Alibaz´ın oğlu Hakkı´dır.Hakkının ise Alibaz,Mehmet ve Nihat İnce isminde çocukları vardır.Mülazım Ömer´in ise Hüsamettin,Mustafa Kemal,Alibaz ve Mehmet inci adında oğulları vardır.
M.Ş. Başka hangi aileler var?
B.Y. Satılmış ve oğlu Kamil ile Ömer (hoca) ÖZDEMİR var.Kamil´in oğullarıda Kenan,Hamdi,Doktor Necmettin ve Aydın ÖZDEMİR. Birde (kürt) Bekir ile Abdurrahman (çelik) Demirel var.Çelik oğullarıda Ahmet (öğretmen),Haydar ve Musa DEMİREL´dir.Ayrıca Musa Çavuş var.Oğullarıda Mustafa ve Talat PEKTAŞ´dır.Bunlardan başka (çakal) Ali oğulları Kamil ve Bekar,kızıda (deli) Yeter´dir.(Deli) Yeter çocukları Hüseyin ve İbrahim PEKGÖZ var.Birde Avcı var.Oğulları Aşık Mahmet (çiçekdağı bozlu köyüne göçtü) ile Avcının Nuri var.Bildiğim kadarıyla birde Hanzade kadın var.Oğulları Cemal ve İsa (ese) dir.Cemal´ın oğlu Bilal ÖZTÜRK,İsa´nın oğluda (Emekli kurmay albay) Yakup ÖZTÜRK´tür.Bildiklerim malesef bu kadar.
M.Ş. Amca kızları tam bilemediğin için söyleyemedin ama hiç değilse köyümüze nereden gelin gelmiş,hangi yerlere gelin gitmiş bunları söylermisin?
B.Y. Gelin gelen köyler şunlar; Küçükabdiuşağı,Avanoğlu,Solakuşağı,Güllühöyük,polatlı,hacıfakılı,derefakılı,tepefakılı
akçakent,korkorlu,kartalkaya,eşrefli.Gelin giden köylerde şunlardır; Güllühöyük,korkorlu,polatlı,hacıfakılı,derefakılı,pekmezci,hüseyinli (demirli),deveci,dulkadirli,akçakent,kartalkaya,yeniyapan,ömeruşağı,kabaklı,hasanali,zalımali,mahsenli,homurlu ve himmetuşağı.
M.Ş. Teşekkür ederim amca birde kendi sülalemizi daha detaylı soracağım ama onu ayrıca değerlendiririz.
B.Y. Ben teşekkür ederim.inşallah bir hizmete vesile olmuşuzdur.
 

 

GÖNDERİLEN YORUMLARGÖNDERİLEN YORUMLAR

Ekleyen: BİROL İNCİ 21 Eylül 2008, Pazar 00:54
Bu söyleşi gerçekten güzel olmuş. Köyümüzün kuruluş tarihi olarak 1789 değilde 1889 civarında diye söyleniyordu. Bu konuda bizi tam aydınlatırmısınız.
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,3438

© 2014 okul724.net
Okul 7x24 Eğitim Portalı http://www.okul724.net

Tam Ekran